Web Tasarım

Web Nedir ? Web Tasarım Nedir ?

Bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda görüntülenen her bir web dökümana web sayfası, bu web sayfalarının bir araya gelerek oluşturdukları yapıya web sitesi denilmektedir. Web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan bir çok yazılım bulunmaktadır. Bu yazılım, donanım ve servisleri kullanarak çeşitli web siteleri tasarlamaya, düzenlemeye ve yapılandırmaya “web tasarım” denir.

Web Nedir ?

Peki bu web kelimesi nereden geliyor ? Kumaş dokusundan yola çıkılarak ingiliceden gelen “web” sözcüğü, bilgisayar ağını ifade etmek için kullanılan internet üzerindeki servislerden biridir. Web sayfaları yazılırken özel programlama dilleri kullanılmaktadır. Yazı, grafik, ses, resim ve video gibi yapılar ile birleşerek dinamik web siteleri hazırlanmaktadır.

Web sitelerinin her birine ait kendi adresleri bulunmaktadır. Bu adreslere kısaca URL (Uniform Resource Locator) denilmektedir. URL’ler web sayfasına ulaşmak için kullanılan protokol adını ve web sayfasının adını içermektedir. İlk kısmı hangi protokolün uygulanacağını, ikinci kısım da kaynağın olduğu IP adresini veya alan adını tanımlamaktadır.

İnternet üzerinde HTML yazı dili ile yazılan dökümanların iletimini sağlayan bir protokoller vardır. Web sitelerinin alan adlarının başında yazılan HTTP, HTTPS gibi ifadeler bu protokollerdir. Bunları metin aktarma iletişim protokolleri diye tanımlanabilir. HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protocol) ‘nin HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) ‘den farkı metinlerin aktarılırken şifrelenerek güvenli hale getirilmesidir.  Klasik HTTP protokolüne SSL (Güvenli Giriş Katmanı) eklenmesi ile oluşmaktadır.

Web Tasarım
Web Tasarım

Örnek olarak gösterelim;

https://marsreklamajansi.com/hizmetlerimiz

  • HTTPS, kullanılan protokol adıdır.
  • Sunucunun alan adı (Domain Name) “marsreklamajansi.com” dır.
  • Alan adınız sonrasında gelen kısım da dosya yollarını ifade etmektedir. Yani açılacak web sayfasının adıdır.

 

Biz Ne Sunuyoruz ?

Kişi, kurum veya kuruluş, şirketler kendilerini, ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak veya pazarlamak amacıyla web sitesi ihtiyacı duymaktadırlar. Bu ihtiyaclarına cevap vermek amacıyla Mars Reklam Ajansı olarak web tasarım hizmeti sunmaktayız.

Web sitelerinin tasarlanması, içeriklerinin düzenlenmesi, yönetimi ayrıca blog site tasarımı gibi hizmetler de vermekteyiz. Ayrıca web site alan adı, hosting hizmeti almak isteyen müşterilerimize de bu anlamda destek olmaktayız.

Profesyonel Anlamda Web Tasarım, Faydaları Neler ?

Müşterilerine veya kullanıcılarına benzersiz, anlaşılması kolay, kullancı dostu, işe yarar içerikler barındıran bir web sitesi sunan kişi, kurum veya kuruluş veya şirketler itibar açısından bir adım önde olacaklardır.

İyi bir tasarımı olan web siteler müşteri ve kullanıcıya güven verir.

Gereksiz ve anlaşılmaz içerikler olmadan ziyaretçilere bilmek veya öğrenmek istediklerini hızlıca anlatır.

İçeriğin Google ve Yandex gibi arama motorları tarafından okunabilir olması da web sitenizin sonuç sayfalarında görünebilir olmasını sağlar.

Günümüzde internetin çok büyük bir potansiyel taşıdığı herkes tarafından bilinmektedir. Profesyonel web tasarım hizmeti alan müşterilerimiz yukarıda bahsi geçen bir çok önemli konuda rakipleri arasında kendilerini farklı kılacaklardır.

Ek olarak kişi, kurum veya kuruluş ya da şirketler kendilerine veya işletmelerine ekonomik bir getirisi olması amacıyla yatırımlar yapmaktadır. Profesyonel bir web sitesine sahip olmak isteyenler de aynı şekilde web sitelerine yatırım yapmalıdırlar.

Siz de bir adım önde olmak ve fark yaratmak için neden yatırım yapmayasınız ki ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir