Medya Nedir ? Sosyal Medya Nedir ?

Televizyon, Radyo, Gazete ve dergilerden sonra hayatımıza giren artık çok da yeni olmayan yeni bir kavram, sosyal medya. Dolayısıyla akılda kalacak en kapsamlı cümle “paylaşmak” olacaktır. Paylaştıkça büyüyen ve gelişen bir ortam olan sosyal medya, artık günümüzde tüm kişi, kurum veya kuruluş ve şirketlerin tanıtımlarını, reklamlarını ve pazarlamalarını yaptıkları bir ortam haline gelmiştir. Bu durum “Sosyal Medya Yönetimi” gibi bir iş kolu doğurmuştur. Gelin bu gelişimi biraz inceleyelim..

Medya Nedir ?

Kitleler ile iletişim kurmayı sağlayan televizyon, radyo, gazete ve dergiler gibi yayın organlarını kapsayan kitle iletişim araçlarının tümüne Medya denir. Hayatımıza internetin girmesiyle birlikte yayınlar tek taraflı olarak internet üzerinde de var olmaya başlamıştır. Teknoloji geliştikçe internetin yapısı da gelişip değişmiştir ve web 1.0’dan 2.0’a geçildiğinde artık internet kullanıcılarının içeriklere doğrudan katkı sağlayabildikleri bir yapı ortaya çıkmıştır.

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal medya, geleneksel medyaların yerini almaya başlayan hatta çoktan belki de yerini almış diyebileceğimiz bir kavramdır. Kitlelerin içeriklere yorum yapabildiği, birbirileriyle iletişim ve etkileşime geçebildikleri, kendi oluşturdukları içerikleri paylaşabildikleri dev bir ağ oluşumudur. Bu dev ağ sayesinde Sosyal Medya Yönetimi de önem kazanmıştır.

Yapılan paylaşımların ve yayınların diğer medya araçlarına göre kitlelere ulaşımı çok hızlıdır ve bir yanlış yapılsa bile anında düzeltilebilmektedir. Geleneksel medya araçlarında bir içerik oluşturup yayınlandığındaysa ancak ertesi gün düzeltilip tekrar yayınlanması gerekir. Ayrıca sosyal medya sadece içerik paylaşmak için değil bilgi edinmek için de önemli bir alandır ve gereklidir. Yerel, ulusal ve global dünyada gelişen olayları takip etmek, değişiklikleri değişimleri anlık olarak izlemek sosyal medya kullanıcıları için oldukça faydalıdır.

Teknoloji nasıl gelişiyorsa sosyal medya da hızla gelişimini sürdürmektedir ve kendine sürekli yeni özellikler katarak hızla büyümektedir. FacebookTwitterInstagramYoutube gibi platformlar sayesinde kitleler global çapta iletişim ve etkileşim içerisindedir.

Sosyal medyayı iyi kullananlar hedef kitlelerine ulaşmakta rakiplerine göre oldukça avantaj sağlamaktadırlar.

Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal medya kullanımının kitlelere ulaşma anlamında oldukça önemli olduğu zaten bilinmektedir. Sosyal medya yönetimi de bu bağlamda kişi, kurum veya kuruluş ya da şirketlerin sosyal medya hesaplarının kullanılmasının, bu süreçte izlenecek yolların, stratejiler oluşturulmasının, kaynağın yönlendirilmesinin ve hepsinin koordineli bir şekilde yönetilmesinin genel bir adıdır. Gelin bir de sosyal medyayı iyi kullanmanın fayda ve avantajlarına biraz değinelim.

  • Etkileşim oldukça hızlı ve etkilidir.
  • İletişim şekli ölçülebilir. Bu sayede doğru stratejiler oluşturulabilir.
  • Hedef kitle netleştirilebilir. Bu sayede doğru kitleye hitap edilir.
  • Analiz yapmak sosyal medya sayesinde oldukça kolaylaşmıştır.
  • Sadece belirli bir bölgeye değil tüm ülkeye hatta uluslararası tanıtım, reklam veya ticaret yapma imkanı sunar.

Bahsi geçen avantajlar dışında da bir çok faydası olan sosyal medya yeni mesleklerin de doğuşuna imkan sağlamıştır. Örnek olarak göstermek gerekirse bunlardan biri de “sosyal medya uzmanlığı” dır ve bunla birlikte sosyal medya yönetimi önemi artarak bir diğer konudur.

Sosyal medya alnında daha profesyonel olan bir kişiye yetki vermek isteyenler sosyal medya uzmanlarınıdan hizmet almaktadırlar. Sosyal medya uzmanları, kişilerin, kurum veya kuruluşların ve şirketlerin sosyal medyaları ile birlikte bu medya platformları üzerinde tanıtımlarını, ürünlerini, kampanyalarını ve pazarlamalarını yönetirler.

Mars Reklam Ajansı olarak hizmetlerimizden biri de sosyal medya yönetimidir. Uzman ekibimiz ile birlikte müşterilerimizin sosyal medya üzerindeki hesaplarının yönetiyoruz. Yeni ve yaratıcı içerikler üretip, sponsorlu kampanya ve reklamlarını yayınlıyor, analiz ve raporlar oluşturup rakipleri arasında fark yaratmasını, bir adım önde olmasını sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir