https://marsreklamajansi.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Grafik Tasarım Hizmeti Nedir ?

Grafik Tasarım, görülebilir bir düzlemde, bir fikri ya da mesajı belirtilen hedef kitleye ulaştırmak için boyutsal olarak iki veya üç boyutlu olarak yapılan, logo, afiş, broşür, dergi, ambalaj gibi özgünlük ve yaratıcılık gerektiren, okunabilen ve izlenebilen tasarımların oluşturulması işidir ve aynı zamanda alanında uzman kişilerin yetiştiği bir eğitim dalıdır. Grafik tasarımın amacı iletişim ve estetik kaliteyi üst düzeye çıkartmaktır.

Tasarım Nedir ?

İngilizce’de veya Fransızca’da “design” kelimesinden gelen tasarım, bir çok tanıma sahip olsa da kısaca bilgi edinme, hazırlama, ortaya koyma olarak adlandırılabilir. Bakıldığında her tasarım bir planlamaya sahiptir ve elde edilecek obje ya da bir ürünün yaratma ve geliştirme çalışmasıyla alakalı tüm faaliyetleri kapsamaktadır.

Grafik Tasarım da tasarımın Endüstri ve Çevre Tasarımı gibi uygulama dallarından biridir. Endüstri tasarımına teknolojik ürünler, makineler, beyaz eşyalar gibi ürünlerin tasarlanması ve geliştirilmesi örnek olarak verilebilir. Çevre tasarımı ise iç ve dış mekan tasarımı, mimari, peyzaj gibi oldukça geniş bir çalışma alanı örnek verilebilir. 

Grafik Tasarım Hizmeti
Grafik Tasarım Hizmeti

Grafik Tasarım Kullanım Alanları

Grafik tasarım genel bir kavram olarak dile getirilse de altında çok daha büyük bir alandır. Kullanım alanı o kadar geniştir ki aslında her yerde karşımıza çıkmaktadır. Peki grafik tasarımın kullanım alanları nelerdir ?

  • Kurumsal Kimlik Tasarımı
  • Reklam ve Pazarlama Tasarımı
  • Basın & Yayın Grafik Tasarım
  • Ambalaj Tasarımı
  • Animasyon & Video Grafik Tasarım
  • Çevresel Tasarım
  • Kullanıcı Arayüzü (UI) & Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı
  • Sanat – Tekstil Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Hedef kitle ile kurum veya kuruluş ya da şirketler arasındaki ilişkiyi ve bağı marka temsil etmektedir. Markanın kimliği de kurum veya kuruluş ya da şirketlerin karakterlerini hedef kitlelerine anlatmaya çalışmaktadır. Kurumsal kimlik tasarımı yapılırken özgün ve yaratıcı tasarımlarla birlikte kimliği yansıtan mesajlar iletilmelidir.

Reklam ve Pazarlama Tasarımı

Reklam ve pazarlama faaliyetleri hedef kitlenin ürün veya hizmet alma isteğini veya marka bilinirliğini arttırmak için yapılır. İnsanların görsellere her zaman ilgi duyması pazarlama reklam faaliyetlerinde grafik tasarımın önemini arttırmıştır. Kişi, kurum veya kuruluş ya da şirketlerin hedef kitlelere doğrudan etki etmek için reklam ve pazarlama faaliyetlerinde grafik tasarımcılarla birlikte çalışmaları gerekir.

Basın & Yayın Grafik Tasarım

Kitle iletişim araçlarını kullanarak kitlelere ulaşımı sağlayan gazete, televizyon, kitap ve dergi gibi yayınların grafik tasarımlarının yapıldığı alt dallardan biri olan basın & yayın grafiği tasarımı, tipografi, fotoğraf, illüstrasyon ve grafik içeren tasarımlardır.

Ambalaj Tasarımı

Genel olarak tüm ürünler depolanmadan, dağıtımdan ve satıştan önce paketleme işlemi görür. Ürünlerin ambalajları çok önemli bir pazarlama aracıdır ve tüketicilerle doğrudan iletişim kurar. Ürünün kutusu, şişesi veya çantası, markanın anlatmak istediğini tüketicilere anlatmak için harika bir imkan tanır. Dolayısıyla ambalaj tasarımı reklam ve pazarlama faaliyetlerinin önemli alanlarındandır.

Animasyon & Video Grafik Tasarım

Teknoloji ile birlikte video içerikler popüler oldu. Televizyon ve sinema filmleri için kullanılan teknolojiler üretim süresini ve maliyetlerini azalttıkça bu içeriklerin üretimi de aynı oranda arttı. Animasyon & Video grafik tasarımı sadece çizgi filmler için değil bir konuyu topluma daha hızlı ve kolay anlatmak için de kullanılmaya başlandı. Bunun yanı sıra bir ürünün kullanıcılarına onu nasıl kullanacaklarına dair veya bir projenin sunumu için de kullanılabilir. Reklam ajanslarında veya firmaların kendilerinin oluşturduğu senaryolar ile hazırlanan video grafikler etkili sunum araçlarındandır.

Animasyon & Video Grafik Tasarım
Animasyon & Video Grafik Tasarım

Çevresel Tasarım

Alanların daha etkiliyici, ilginç ve bilgilendirici hale getirilmesini sağlayan görsel tasarımlara çevresel tasarım denir. İnsanları yönlendirecek tabelalar, nerede olduklarını anlama yarayacak işaretler ve görsellerden oluşan grafik tasarım ürünüdür. Çevresel tasarım, grafik, endüstriyel tasarım, peyzaj ve mimari gibi tasarımları bir araya getiren bir uygulamadır.

Kullanıcı Arayüzü (UI) & Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı

UX (User Experience) yani kullanıcı deneyimi, şirketlerin müşterileri ya da kullanıcıları için sürdürülebilir memnuniyet sağlamak adına yürütülen tasarım ve geliştirme çalışmalarıdır. Kullanıcı arayüzü anlamına gelen UI (User Interface) ise ürünün kullanıcıları için doğru yönlendirmeler yaparak daha uzun süreli ve kaliteli etkileşim yaratmayı amaçlayan tasarımlardır. Bir nevi kullanıcıların ihtiyaçlarını öngörmektedir.

Sanat – Tekstil Tasarımı

Sanat tasarımcıları, iletmek istedikleri mesajlar için eserler yaratırlar. Eserlerini, güzel sanatlardan dekorasyona, hikaye anlatımı illüstrasyonlarına kadar çeşitli biçimlerde ortaya koyarlar. Tekstil tasarımcısı ise bu alanda eğitim almış, giysiler, giysileri tamamlayacak aksesuar tasarımları yapar ve gerektiğinde de çizimlerinin üretilmesini sağlarlar. Tekstil tasarımı sektörünün giyim, iç giyim, ayakkabı veya ev tekstili ürünlerinin tasarlanması uygulamalarıdır.


İhtiyaçlarınız doğrultusunda grafik tasarım hizmetimizden faydalanarak yaratıcı ve özgün içeriklere sahip olabilir ve bizimle birlikte fark yaratabilirsiniz.

Diğer fark yaratacak hizmetlerimize web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir